Švarcsystém
Švarcsystém je systém ekonomické činnosti, při které osoby vykonávající pro podnikatele běžné činnosti v závislém vztahu nejsou jeho zaměstnanci, ale formálně vystupují jako samostatní podnikatelé (osoby samostatně výdělečně činné, zpravidla živnostníci). Zdroj – Wikipedie
Znaky závislé práce:
1. Vystupování jménem zaměstnavatele (email, podpis v emailu, vizitky atd);
2. Pravidelné odměny o stejné nebo podobné výši;
3. Exkluzivita práce pro jednoho zaměstnavatele;
4. Pracovní pomůcky zaměstnavatele (PC, kancelář, auto atd). Práce konaná na pracovišti zaměstnavatele;
5. Absence obchodních smluv, objednávek, předávacích protokolů, jiné obchodní korespondence.
1. Vystupování jménem zaměstnavatele – je zásadním znakem závislé práce. Pokud OSVČ pracuje na živnostenský list a zároveň vystupuje jménem svého zaměstnavatele, splňuje základní definici švarcsystému. Tato skutečnost je dobře poznatelná z banálních věcí, jako jsou: vizitky, emailová schránka zaměstnavatele, podpis v e-mailových zprávách. OSVČ by měla činnost vykonávat vždy vlastním jménem, na své vlastní náklady a na vlastní odpovědnost.
2. Pravidelné odměny o stejné výši – jsou také důležitým znakem švarcsystému při provedení kontrol. Dohodnutá odměna by měla být vyplácena v termínech, navázaných na dokončené dílo, nikoliv ve dvanácti pravidelných platbách vyplácených ve výplatních termínech, obvyklých pro výplatu mezd zaměstnanců.
3. Exkluzivita práce pro jednoho zaměstnavatele – dlouhodobá spolupráce OSVČ pouze s jedním zaměstnavatelem. Dlouhodobý nebo soustavný vztah mezi zaměstnavatelem a fyzickou osobou OSVČ je pro inspektorát práce nebo pro FÚ dalším znakem švarcsystému.
4. Pracovní pomůcky zaměstnavatele – patří též mezi rozhodující znaky švarcsystému. Pokud se zjistí, že zaměstnavatel poskytuje OSVČ kancelář, nástroje, nářadí či dokonce osobní automobil apod. bez smlouvy o pronájmu, pak se jedná prokazatelně o švarcsystém. Pokud činnost OSVČ kvůli své povaze musí být vykonávána přímo u zaměstnavatele, doporučuje se smluvně upravit nájem všech pomůcek a prostředků zaměstnavatele, které OSVČ ke své činnosti používá.
5. Absence obchodních smluv a právních podkladů. Nejvyšší soud často označuje „rámcové smlouvy“ uzavřené dle obchodního zákoníku za simulovaný právní úkon zastírající platnou pracovní smlouvu. Smlouva by měla být formulována tak, aby druhá smluvní strana služby, respektive dílo (konkrétní zakázku), dodávala s tím, že ve smlouvě by měl být stanoven předmět plnění, specifikace služeb a termín dodání (nesmí být všeobecná s nejasným předmětem plnění).
Jak se vyhnout švarcsystému v praxi?
Následující znaky je třeba splnit nejlépe kumulovaně:
• OSVČ při práci používá své vlastní pracovní prostředky (kancelář, výpočetní techniku apod.);
• OSVČ nepodléhá pokynům objednatele práce ohledně pracovních postupů a pracovní doby;
• OSVČ poskytuje zakázky tímto způsobem více firmám apod. (obzvlášť u oboru poradenství);
• OSVČ fakturuje dohodnutou odměnu v časových termínech navázaných na odvedené dílo;
• Faktury se dodávají včetně právních podkladů (tj. smlouvy, objednávky, další důkazy).
ZAJÍMÁ VÁS VÍCE?
Pracovnělékařské prohlídky | DPH v příkladech |
Spojené osoby | Užitečné ukazatele pro účetní |