Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění pro zaměstnance
Kdo může požádat o roční zúčtování?
O roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění může písemně požádat zaměstnanec svého posledního zaměstnavatele, pokud splňuje následující podmínky:
- Nemá povinnost podat daňové přiznání.
- Jeho příjmy ze závislé činnosti (ze zaměstnání) v uplynulém roce pocházely pouze od jednoho zaměstnavatele, nebo od více zaměstnavatelů ale postupně za sebou.
- U všech těchto plátců zaměstnanec učinil včas "Prohlášení k dani" nebo ho dodatečně učinil u posledního zaměstnavatele do 15. února následujícího roku.
Do kdy je třeba o roční zúčtování požádat?
Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění je třeba podat do 15. února roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období.
Jaké jsou výhody ročního zúčtování?
Roční zúčtování má pro zaměstnance několik výhod:
- Přenesení odpovědnosti: Odpovědnost za správné vypořádání daňové povinnosti je na zaměstnavateli.
- Dobrovolnost: Zaměstnanec má právo, nikoliv povinnost o roční zúčtování požádat.
- Výpočet z celoročního základu: Daň se vypočte z celoročního základu daně, sníženého o nezdanitelné části a slevy na dani.
- Pouze ve prospěch poplatníka: Případný nedoplatek se nevybírá.
- Zachování nároku na daňový bonus: Zaměstnanec neztrácí nárok na vyplacené měsíční daňové bonusy, pokud jeho příjem dosáhl alespoň poloviny minimální mzdy.
- Možnost nápravy opomenutí: V rámci ročního zúčtování lze napravit některá opomenutí, např. pozdní podání "Prohlášení k dani".
Jaké nezdanitelné části základu daně lze uplatnit?
Mezi nezdanitelné části základu daně patří např.:
- Bezúplatná plnění: Poskytnutá obcím, krajům, neziskovým organizacím atd. (až 30 % ze základu daně). Dále se do bezúplatných plnění započítává hodnota jednoho odběru krve bez finanční úhrady (3 000 Kč), hodnota odběru orgánu od žijícího dárce (20 000 Kč) a hodnota jednoho odběru krvetvorných buněk (20 000 Kč).
- Úroky z úvěrů: Zaplacené z úvěru ze stavebního spoření nebo hypotečního úvěru na financování bytových potřeb (až 300 000 Kč u úvěrů sjednaných do 31.12.2020, 150.000 Kč u úvěrů sjednaných od 1.1.2021).
- Příspěvky na penzijní připojištění: Zaplacené na penzijní připojištění se státním příspěvkem, penzijní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření (až 48 000 Kč).
- Pojistné na soukromé životní pojištění: Zaplacené na soukromé životní pojištění (až 48 000 Kč).
- Členské příspěvky odborové organizaci: (do 3.000,-Kč, možnost odečtu se v souladu s daňovým balíčkem pro rok 2024 ruší)
- Úhrady za zkoušky dalšího vzdělávání: (do 10.000,-Kč, u osob se zdravotním postižením až 15.000,-Kč, možnost odečtu se v souladu s daňovým balíčkem pro rok 2024 ruší)
Jaké další důležité informace byste měli znát?
- Dodatečné "Prohlášení k dani": Pokud jste včas neučinili "Prohlášení k dani" u svého zaměstnavatele, můžete tak učinit dodatečně do 15. února následujícího roku u posledního zaměstnavatele.
- Dobrovolné podání daňového přiznání: I když nemáte povinnost podat daňové přiznání, můžete tak učinit dobrovolně, například pokud jste nestihli požádat o roční zúčtování včas nebo pokud jste v žádosti neuplatnili nějakou slevu, na kterou máte nárok.
- Snížení základu daně u poplatníků z EU/EHP: U poplatníků, kteří jsou daňovými rezidenty členského státu EU nebo EHP, je možné snížit základ daně za určitých podmínek, zejména pokud jejich příjmy ze zdrojů v ČR činí alespoň 90 % všech jejich příjmů.
- Od roku 2024 (poprvé v daňovém přiznání za rok 2024) platí pro slevu na manžela/manželku s nízkými příjmy nová podmínka - péče o dítě do 3 let věku.
Prokazování nároku na slevy na dani
Daňové slevy a odčitatelné položky