OSVČ a spolupracující osoba v několika bodech
Živnostník nemůže zaměstnat svoji manželku / svého manžela. Řešením je uplatnění režimu spolupracujících osob dle § 13 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů – znění od 01.10.2021
Pokud manžel/ka, registrovaný partner/ka nebo jiné osoby, žijící ve společně domácnosti, pomáhají živnostníku například s administrativou, lze rozdělit příjmy a výdaje OSVČ na spolupracující osobu/osoby. Příbuzenský vztah se nevyžaduje, viz § 21e odst. 4 ZDP. Spolupracující osoba nemusí mít živnostenské oprávnění pro danou činnost (stačí že podmínky pro výkon činnosti splňuje živnostník převádějící příjmy a výdaje).
Osoba spolupracující má stejné povinnosti jako OSVČ – je nutné oznámit zahájení spolupráce FÚ §39 odst.1 ZDP, OSSZ §48 odst.1 písm. a) zákona č. 582/1991 Sb. a ZP (zdravotní pojišťovně) §10 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., a platit sociální a zdravotní pojištění.
- Spolupracující osoba podává vlastní daňové přiznání na FÚ.
- Pokud spolupracující osoba má platný pracovní poměr (nebo je na rodičovské dovolené), jedná se o vedlejší činnost z pohledu placení záloh a odvodů na sociální a zdravotní pojištění (jedná se výhodnější variantu než u hlavní činnosti OSVČ).
- Na spolupracující osobu není možné uplatnit slevu na manželku/manžela.
Na koho nelze rozdělovat příjmy a výdaje?
Viz §13 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů – znění od 01.10.2021
- na dítě, které nemá ukončenou povinnou školní docházku,
- na dítě v kalendářních měsících, ve kterých je na něj uplatňováno daňové zvýhodnění na vyživované dítě,
- na manžela, je-li na něj uplatněna sleva na manžela,
- na a od poplatníka, který zemřel,
- na a od poplatníka, který je v režimu paušální daně dle § 7a zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů.
Dítě s ukončenou povinnou školní docházkou se může stát spolupracující osobou pouze ve měsících, ve kterých na ně nebylo uplatňováno daňové zvýhodnění na dítě.
Poměr rozdělení příjmů a výdajů na spolupracující osobu nemusí odpovídat skutečnému podílu spolupráci. U spolupracujících osob musí být výše podílu na příjmech a výdajích stejná. OSVČ nemůže převést na spolupracující osobu odlišný poměr dosažených příjmů a odlišný poměr vynaložených výdajů. Na spolupracující osobu lze převést i ztrátu zdaňovanou podle §7 ZDP.
Na spolupracující osoby nelze rozdělit:
- příjmy ze závislé činnosti dle §6 ZDP
- příjmy z nájmu dle §9 ZDP (pozor ale, toto neplatí pro příjmy z nájmu majetku zahrnutého v obchodním majetku, které živnostník zdaňuje dle §7)
- ostatní příjmy dle §10 ZDP
- podíl společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti na zisku (§7 odst.1 písm. d) ZDP)
- příjmy z kapitálového majetku dle §8 odst.1 ZDP
Předmětem rozdělení nesmějí být odčitatelné položky (úroky, pojištění atd).
Výše příjmů a výdajů rozdělovaných na spolupracující osoby
Varianta 1: spolupracující osobou je manžel/manželka/registrovaný partner) - lze převést maximálně 50% příjmů + 50% výdajů, ne však více než 540 000 Kč rozdílu mezi příjmy a výdaji ročně (nebo 45 000 Kč za každý započatý měsíc).
Varianta 2: spolupracující osobou je jiná osoba (nebo více osob) ve společně hospodařící domácnosti s poplatníkem. - lze převést maximálně 30% příjmů + 30% výdajů, ne však více než 180 000 Kč rozdílu mezi příjmy a výdaji ročně (nebo 15 000 Kč za každý započatý měsíc).
ZAJÍMÁ VÁS VÍCE?
Daňové slevy a odčitatelné položky | Ceník vedení účetnictví |
Sankce, pokuty, penále | Identifikovaná osoba k DPH v příkladech |